Hogyan gyűjtsd a gyógynövényeket
Óvni kell ezt a kincsestárat, mert bár a növényvilágunk a gyógynövényeknek gazdag forrása, gondolnunk kell a jövő nemzedékeire is.
A gyógynövények nem csodaszerek, de csodálatos szerek. Megfelelő ismeretekkel, odafigyeléssel valódi orvoslási értékük van. Ezt a tényt az is bizonyítja, hogy a gyógyszeripar is rendszeresen felhasználja a természetünk kincseit. Gyógyteák, alkoholos kivonatok, glicerines kivonatok, kapszulák formájában mind-mind elérhetőek önállóan és alkotóelemként is.
Gyógynövényt bárki gyűjthet, de a gyógynövények ismerete elengedhetetlen hozzá. Mint ahogyan a megfelelő időben kell elvégezni a kapálást, az aratást, ugyanúgy a maguk idejében kell begyűjteni az adott gyógynövény megfelelő növényi részét.
1 - a virágok, a levelek és a füvek begyűjtése, gyökerek kiásása. 2 - a gyűjtött növényrészek átválogatása. 3 – az előkészített növények kiterítése szárításra és kezelése.
A gyógynövénygyűjtéshez kellő hozzáértés, nagyon gondos és lelkiismeretes munka kell. A gyűjtőknek jól kell ismerniük a gyógynövényeket, tudniuk kell, hogy melyiknek melyik részét mikor és hogyan kell gyűjteni, megszárítani és kezelni. Csak így marad meg a teljes hatóanyag, csak így lesz gyógyításra alkalmas a gyógynövény.
A gyógynövényeknek nem minden része tartalmaz azonos minőségű és azonos mennyiségű hatóanyagokat. Egyeseknek a virágát, a levelét, a gyökerét vagy a termését, másoknak két-háromféle részét is gyűjteni, de mindent más-más időben.
Néhány követendő szabály a gyógynövénygyűjtésben
Gyűjtés közben a gyógynövényállományt kímélni, óvni kell. Ez azt jelenti, hogy nem szabad feleslegesen irtani. Igyekeznünk kell biztosítani a tovább szaporodásukat. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a következő években is szükségünk van gyógynövényekre!
Gyógynövényeink elszaporodását azzal is elő kell segíteni, hogy magvaikat megfelelő helyen elszórjuk.
A gyűjtés során nem szabad a virágokat a levelekkel keverni.
Ha a növény szárát gyűjtjük be, óvjuk meg a gyökereket.
Ha gyökeret gyűjtünk, fosszuk meg a föld feletti részek maradványaitól.
A virágokat általában kinyílt állapotban kell gyűjteni. Vannak kivételek Például a japánakác virágait még bimbósan szedjük, , a martilapu virágzatait félig nyílott állapotban gyűjtjük be. A kankalin virágait kelyhestől gyűjtjük, az ökörfarkkóró és a fehér árvacsalán virágainak csakis a csészéből kicsípett pártáit szabad gyűjteni. A bodzavirág, kamilla, a százszorszép, a lóhere kocsányostól gyűjthető. A galagonya virágait kivételesen a cserje lombleveleivel együtt kell gyűjteni.
A leveleket akkor kell gyűjteni, amikor már fejlettek és addig gyűjthetők, amíg épek, egészségesek.
A leveleket az ágakról vagy a szárakról egyenként kell leszed ni, a hosszú nyelű levélfajtákat — acsalapu, martilapu, sza móca, ibolya, tüdőfű stb. — pedig rövid, legfeljebb 2—3 cm-es nyélrésszel kell lecsipegetni.
A virágos, leveles hajtásokat akkor kell gyűjteni, amikor virágaik frissen nyílnak.
Még a virágok teljes kinyílása előtt kell gyűjteni azonban a fészkesvirágzatú füveket (aranyvessző, aggófű, fehér üröm, sédkenderfű stb.), mert azok a száradás alatt még tovább fejlődnek.
A gyűjtés során a szárakat ott kell letörni vagy levágni, ahol még vékonyabbak és levelesek. Különösen vonatkozik ez a szabály a hosszú, kórós szárú gyógynövényekre (üröm, gyöngyajak, somkóró stb.), amelyek szárainak csak a felső legfeljebb 40— 50 cm-es részét szabad gyűjteni.
A félcserjéknek (kakukkfű, csarabfű, sarlós gamandor stb.) csakis az az évi, lágy szárú hajtásait kell gyűjteni, az alsóbb, elfásodott, levéltelen szárrészek nélkül.
A kiásott gyökerekről a talajszennyeződést vízzel le kell mosni és meg kell tisztítani a szár-, levél-,korhadt rész maradványoktól.
A szárításhoz a hosszabb gyökereket és gyökértörzseket 20—30 cm-es darabokra fel kell aprítani, a vastagabbakat hosszában fel is lehet hasogatni, kivétel a gyermekláncfű gyökeret, mert az sérüléskor veszít értékes tejnedvtartalmából.
A terméseket éretten, de mindig kocsányrészek nélkül kell gyűjteni. Kivétel a csipkebogyó, amelynek a gyűjtését féléretten kell elkezdeni illetve a bodza és a sóskaborbolya, amelyek terméseit fürtösen kell gyűjteni.
A friss növényi részekkel kíméletesen kell bánni: ne töredezzenek, ne zúzódjanak meg.
Semmilyen növényrészből nem gyűjthetők a gombás betegségektől és rovaroktól feltűnően megtámadottak.
Mire ügyeljünk még a gyógynövények begyűjtése idején – Óvjuk magunkat
Gyermekek csakis felnőttek ellenőrzése mellett gyűjtsenek mérgező gyógynövényeket.
A megsebzett kézen gyűjtéskor viseljünk kesztyűt.
A begyűjtők munka közben szájunkhoz, szemünkhöz ne nyúljunk.
Étkezés előtt mindig alaposan mossuk meg a kezünket.
A mérgező gyógynövényrészek közül ajánlatos még a gyűjtés helyszínén kiválogatni a szükségtelen részeket. Nem szabad otthon szétszórva a ház környékét megfertőzni velük.
A megszárított gyógynövényáruk becsomagolása közben keletkező felszálló por ellen porvédő szemüveggel és a száj, illetve az orr elé kötött, nedves kendővel védekezzünk.
Forrás: Rápóti Jenő — Romváry Vilmos, Gyógyító növények