Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Apróbojtorján - A természet mágiája

Apróbojtorján - A természet mágiája

A népgyógyászatban ez a széles körűen használt növény, torok és mandulagyulladás esetén kiváló hatású, de használhatjuk szájpenészre, száj nyálkahártya gyulladására is. Azok, akik hivatásuknál fogva sokat kell beszéljenek vagy énekeljenek, a hangszálaik védelméért jó, ha naponta öblögetnek apróbojtorján teával.

APRÓBOJTORJÁN - Agrimonia eupatoria

,,Aki salaktól ment, tiszta örömet akar élvezni, ki, bár néhány órányira is, boldog akar lenni, jöjjön ki a szabad természetbe, ismerkedjék meg a növényekkel. Ők nem szólnak meg, nem irigykednek rád, hanem ellenkezőleg, megtanítanak a boldogságra, pompájukkal és gyöngédségükkel arra akarnak bennünket szoktatni, hogy gyengéd érzelmekkel és igaz egyszerűséggel közeledjünk embertársainkhoz. Elvezetnek azon Kútfőhöz, kinek jóvoltából mi is a mindenségnek egy parányi részét képezzük".

(,,Kis növényhatározó” című könyv, dr. Cserey Adolf (Besztercebánya 1851-1875) cisztercita szerzetes, budapesti egyetemi tanár)


Népi elnevezései: A számos elnevezéséből arra következtethetünk, hogy igen elterjedt, megbecsült növénye volt a népi gyógyászatnak: patikai párlófű, agárnyom, királyné asszony káposztája, Szent Pál füve, hattyúfű, körömfű, koldustetű...


Hol találod meg: Napos száraz területeken, utak mentén, erdőszéleken, dombokon és lejtőkön, ritka erdőségekben található.


Mikor gyűjthető: Virágzása idején, júniustól augusztusig gyűjthetjük. 


Szárított formában kellemes aromát ad a teakeverékeknek. 
Elengedhetetlen gyógynövénye a házipatikának.


Az apróbojtorján története

Ennek a növénynek a története is a messzi múltba gyökerezik. A nevét (eupatoria) a görög monda szerint, felfedezőjéről Mithridatész Eupatór királytól (kr.e. 132-63) kapta, aki gyógyító hatása mellett mágikus erőt is tulajdonított neki, a gonosz szellemek elűzőjének tartotta. Azt a tényt, hogy a felfedezőjének tartott Mithridatész király valójában csak újra felfedezte, bizonyítják a tízezer éves barlangokban fellelhető növény nyomai.

Dioszkoridész különböző fekélyek gyógyításában alkalmazta igen hatékonyan. Az 1700-as évekből találhatunk feljegyzés arról, hogy sárgaság ellen eredményesen alkalmazták az apróbojtorján forrázatát. A középkorban mágikus erőt tulajdonítottak neki, az elbeszélések szerint, ha a párna alá apróbojtorján csokrot tettek, az mély álomba ringatta az embert.

A múlt század elején TBC gyógyítására használták ezt a gyógynövényt. Az amerikai és kanadai indiánok lázcsillapításra használták.

A népgyógyászatban ez a széles körűen használt növény, torok és mandulagyulladás esetén kiváló hatású, de használhatjuk szájpenészre, száj nyálkahártya gyulladására is. Azok, akik hivatásuknál fogva sokat kell beszéljenek vagy énekeljenek, a hangszálaik védelméért jó, ha naponta öblögetnek apróbojtorján teával.


Maria Treben szerint levelének forrázata gyógyítja a vérszegénységet, és gyógyító hatással van a sebekre. Forrázata javulást hoz reuma, lumbágó, emésztési zavarok, májcirrózis, májpangás és lépmegbetegedés esetén is, ha naponta egy-két csésze teát megiszunk belőle.


Dr. Schierbaum szerint: ,,... Összehúzó hatása miatt és gyógyító alkotórészei révén egyike a legértékesebb gyógynövényeinknek, napi egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, a gyomor- és béltágulatokat, a tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és a hólyagpanaszokat is, ha kúraszerűen alkalmazzuk. Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs igen hatásos, amelyet ugyanúgy használhatunk, mint a körömvirág kenőcsöt.”


ZELENYÁK JÁNOS lekéri plébános 1908-ban a következőket írja a ,,Gyógynövények hatása és használata című könyvében az apróbojtorjánról: ,,Bojtorjános párló, apró bojtorján, királyné asszony káposztája, patikai párlófű, a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Szára mirigyektől pontozott. Az egész növény szőröktől érdes és borzas. Levelei félbe szárnyasak. Aranysárga virágai hosszú füzérekben fejlődnek. A csésze csöve összeforrad a terméssel, és horgas sertéivel az állatok szőrébe és az ember ruhájába kapaszkodik, így terjesztve magvait. Terem utak mentén, erdők, cserjések szélén az egész Kárpát-medencében. A fűnek kellemes, fűszeres illata és enyhén kesernyés, összehúzó íze van. Mint tea ajánlható altesti bajoknál, bélrestségnél, vízkórnál, vizeleti nehézségnél, sárgaságnál, kőképződésnél, sorvadásnál és májbajoknál. Sokan a gyomorfekély ellen isszák. Külsőleg kötőszerül a sérveseknek ajánlják.”


BEYTHE ANDRÁS 1595-ben a ,,Fives könyv” művében olvashatjuk: ,,APRÓBOJTORJÁNNAK nevezeti, Deákul Agrimonia, Argemone, Eupatorium, magyarul apróbojtorján. Mint az kendörnek olyan levelei vannak, mikor megérik az magva, ruhához ragad. Természeti: melegítő és szárasztó az apróbojtorján. Hasznai:

  • Tőrd meg az míg zöld és ha ki megissza az levét, az embörben belől költ mirigyőt kiűzi, mindön belső kelevényt kihány.
  • Használt ezt innia mérgös állat harapása ellen is, dihös eb marása ellen, de az sérült helyre az megtörött fűvet is réá kell rakni.
  • Ha ecöttel öszveelegyítőd az levét, szömölcsöket elveszt.
  • Ha kinek hasa foly, jó étekben véle élni.
  • Az gyökerét főzd meg borban, használ innia vizikórságosoknak.
  • Ha lúgban csinálod, koszos fejet jó véle mosni.
  • Fáradt embörnek lábát is jó benne megmosni.
  • Ha porrá teszöd, mindönféle seböt jó véle behinteni.
  • Ha borban megfőződ, az borával jó seböt mosni, a leveleit pedig az sebre kell rakni.
  • Az leveleit törd öszve óhájjal, és fakadékokat az orcádon kenhetsz vele.
  • Mind levelestől, magostúl és gyökerestől vesd borba, tartsd benne, ezt jó innia adni azoknak, kikön vérhas vagyon.
  • Sőt ha kit kígyó megmart, jó annak is innia.
  • Ha pinkösd havába vizét veszöd, jó lészön innia hurutrul, giliszták ellen, vizibetegségrül, sárgaság ellen, negyednapi hideglelés ellen is.
  • Mikor az sebben férög teröm, jó azt is véle megmosni.”

VARRÓ ALADÁR BÉLA gyógyszerész úr ajánlásai: ,,A fiatal szárított növényt használjuk fel, agrimoniae herba. - Hatóanyaga illóolaj és nyomokba csersav.

  • A máj- és epe tevékenységét szabályozó.
  • Húgysavas kórhajlam és makacs reuma, a végtagokban fellépő szaggatás esetében (ilyenkor fürdő alakjában).
  • Vesekő és vesehomok képződésre hajlamos egyéneknek ajánlják, elsősorban mint megelőzőt.
  • Inulával és árnikával együtt fehérfolyást csökkentő.
  • Krónikus májbajnál, bizonyos epekő betegségeknél (colelithiasis) a legrégibb idők óta használják 5 gr. fűből ½ l vízzel készült főzetét.
  • Igen előnyösen használható, mint női vérzést csillapító, a bélcsatorna és hólyag renyheségét mulasztó háziszer.
  • A nők vizelettarthatatlanságánál és a gyermek ágybavizelésénél (enuresis nocturna) 4-10 gr. ¼ l vörös borral készült főzetét használjuk.
  • Az egész fű sűrű főzete gégehurut ellen ajánlott.
  • Mint elsőrendű torok- és szájöblítővíz is ismeretes, amikor rendesen egyenlő rész zsályafűvel készül belőle főzet, amelyet tengerihagyma-szörppel szoktak ízesíteni. Ezt a főzetet mandulagyulladás, garatgyulladás és szájpenésznél is adhatjuk.
  • A csecsemő szájpenészénél apróbojtorjánfű, kerek mályvalevél és szamócalevélből készült teát szoktak alkalmazni.
  • A friss növény kellemes illatú, szárazon szagtalan, íze keserűen fanyar és összehúzó.

Népgyógyászati alkalmazását a külső használatban, majd teljes egészében az orvosi gyakorlat is átvette.

Jó tanácsok:

Májbetegség és epekőbántalom elleni tea: Vegyünk egyenlő részben apróbojtorjánt, szagosmügefüvet és tavaszi galajt, mely fűkeverékből egy evőkanálnyit veszünk ¼ l vízre. Főzzük meg és naponta 2 csészényit fogyasszunk el.

A szájban képződő daganat elleni fűkeverék: E keverék áll 20 gr. zsurlófűből, 30 gr apróbojtorjánból és 40 gr. fekete szederlevélből, melyből szabály szerinti főzet készül.”


SZABÓ GYURI BÁCSI a bükki füves ember ajánlásai:
,,Gyógyhatásai:

  • Hasmenésre, gyomor- és bélhurutra, krónikus májgyulladásra antibakteriális hatása miatt alkalmas. - -Cukorbetegeknél csökkenti a vizelet mennyiségét és csökkenti a szomjúságot is, stimulálja az emésztőrendszert.
  • Torok- és szájgyulladásra, rekedtségre, mandulagyulladásra a flavonoid hatóanyag gyulladáscsökkentő hatása miatt használható. Krónikus hangszalaggyulladásra énekeseknek, előadóművészeknek, erős dohányosoknak ajánljuk.
  • A szájban lévő sebeket (pl. műfogsor által okozott sebeket) is gyógyít.
  • Csecsemők szájpenészét is lehet mosogatni apróbojtorján teával, mert enyhíti a problémát. Erre a célra keverjék zsályával és szamócalevéllel!
  • Legismertebb felhasználási területe a máj és az epe működésének szabályozása.
  • A kelleténél magasabb húgysavszint, reuma és köszvény esetén is érdemes inni a teáját.
  • Jó vízhajtó, fogyasztásával megelőzhető a vesekő- és vesehomok képződés.
  • Segíti a táplálékfeldolgozást, az emésztést.
  • A lép működését is szabályozza.

Jó tanácsok:

Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt. 

Felhasználása belsőleg. Gyógyteáját forrázással készítjük a szokásos adagban. Naponta 3-4 csésze langyos teát fogyasszunk torokbántalmakra, mindenféle gyulladásra 4-5 napon keresztül. Légzőszervi panaszok esetén mézzel vagy szedersziruppal édesíthetjük. Szájüregben lévő daganat esetén 15 gramm zsurlóból, 15 gramm apróbojtorjánból és 20 gramm szederlevélből készült teával kell naponta többször öblögetni.

  • Vesehomok és vesekő megelőzésére heti egy csészével kell inni reggel éhgyomorra.
  • Napi három csésze hideg apróbojtorján tea lazítja a székletet.
  • Májbetegségekre, cukorbetegségre, vérszegénységre naponta egy csészével ajánljuk.
  • Magas húgysavszintre, inkontinenciára és vízhajtásra szintén napi egy csészével fogyasztandó, reggeli étkezés előtt.
  • Napi egy csészével korlátlan ideig iható.
  • Megelőzésre heti két alkalommal ajánljuk. Étkezés előtt fogyassza, lehetőleg ízesítés nélkül.
  • Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű, 2,5 dl vízhez).

Felhasználása külsőleg: 100 g növényt 1 l vízzel addig főzünk, míg a harmadára csökken. Ezzel a folyadékkal végzünk szájöblögetést, gargarizálást naponta 5-6 alkalommal torokfájásra, légzőszervi betegségekre. Borogatásként használhatjuk rándulásra, ficamra, lumbágóra.

  • Reumás panaszok esetén fürdővízbe öntött 3-4 liter apróbojtorján tea csökkenti a fájdalmakat. Ugyanilyen fürdőt készítünk ágybavizelésre, vizelettartási problémákra is.
  • Gyermekeknél is hasznos ágybavizelés ellen az apróbojtorjánból készült ülőfürdő.
  • Külsőleg még sebgyógyításra, kelések, pattanások kezelésére használhatjuk.
  • Nehezen gyógyuló sebek kezelésére, enyhe felületi bőrgyulladásoknál borogatószerként használhatjuk.
  • Csecsemőknek újszülött kortól csak külsőleg ajánlott

      A cikk Lovassy Ilona gyűjtése

Tartalomhoz tartozó címkék: aprobojtorjan
Az oldal tetejére